Čo je kofeín a aký má vplyv na naše zdravie?

Ranné vstávanie, nočná smena alebo poobedný útlm – každý z nás potrebuje počas dňa trochu nakopnúť. Väčšina ľudí bojuje s ospalosťou práve pomocou kofeínu, ktorý je obsiahnutý nielen v káve, ale aj rôznych sladených nápojoch. Viete, ako kofeín vplýva na zdravie?

Čo je kofeín a čo robí v tele?
Kofeín patrí z chemického hľadiska k alkaloidom, medzi ktoré patrí taktiež nikotín. Jedná sa o prírodný stimulant, ktorý je prítomný v kávových zrnách, niektorých čajoch a tiež v kakaových bôboch. Stimulačné účinky kofeínu na nervový systém sú ľudstvu známe už takmer 5000 rokov. Káva, ktorú si dnes lejeme do šálok bola po prvý raz objavená v Etiópii a prvé nápoje obsahujúce kofeín prišli na trh až v 19. storočí.

471_sachets-cafe-bio-entkoffeiniert

Kofeín je po konzumácii vstrebaný v tráviacom trakte, odkiaľ pokračuje do krvného obehu. Cieľom kofeínu je pečeň, kde dochádza k jeho štiepeniu na látky, ktoré vplývajú predovšetkým na mozog. V mozgu tak dochádza k blokovaniu účinku rôznych látok navodzujúcich únavu a uvoľnenie.

Vedeli ste, že…
… sa v čiernom čaji nachádza porovnateľné množstvo kofeínu ako bežnom espresse?

Kofeín ďalej vedie k poklesu koncentrácie adrenalínu v krvi a naopak k nárastu koncentrácie noradrenalínu a dopamínu. Táto kombinácia spôsobuj ešte väčšiu stimuláciu pre náš mozog, ktorá vedie väčšej bdelosti a sústredenosti.

Kde v tele pomáha kofeín?
Najznámejším pozitívnym účinkom kofeínu je práve jeho schopnosť stimulovať mozgové funkcie. S tým je spojená bdelosť, sústredenosť a tiež nižšie riziko vzniku depresií. Kofeín zároveň pomáha udržiavať dobrú náladu a môže vám pomôcť aj pri cvičení. Spôsobuje totiž, že telo využíva ako hlavný zdroj energie tuky. Vďaka tomu ostane glukóza v našich svaloch, kde môže byť využitá na svalový pohyb.
Mnohé zdroje tiež udávajú že kofeín znižuje riziko vzniku srdcových ochorení a poškodení pečene. Klasická káva aj káva bez kofeínuplné antioxidantov, vďaka čomu znižujú v tele oxidačný stres. Výsledok je zníženie rizika vzniku rakovinových ochorení.

501_334-bio-mleta-kava-bez-kofeinu-la-cortadora-250-g

Vedľajšie účinky kofeínu
Stimulácia mozgovej aktivity so sebou prináša množstvo nežiaducich účinkov. Patrí medzi ne napríklad nespavosť, nervozita a mierne znížená koordinácia. Kofeín ďalej podporuje diurézu, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť dehydratáciu. V neposlednom rade spôsobuje konzumácia kofeínu vyššie riziko vzniku závislosti na jeho stimulačných účinkoch. Ak si však každé ráno pripravujete kávu bez kofeínu, o vaše zdravie sa nemusíte báť.

Kofeín je bežnou súčasťou kávových zŕn, čaju, energetických nápojov a ďalších sladených nápojov. Jedná sa o látku, ktorá stimuluje našu nervovú sústavu a jej konzumáciu sprevádzajú aj negatívne vedľajšie účinky. Ak by ste radi obmedzili svoju konzumáciu kofeínu, vyskúšajte bezkofeínovú kávu, ktorá môže prospieť vášmu zdraviu.