Zdravý životný štýl je dnes veľmi modernou záležitosťou. Asi aj preto stále viac ľudí experimentuje s vegetariánstvom, či ešte prísnejšou formou stravovania, vegánstvom. V tomto prípade sa nekonzumuje mäso, ale ani žiadne iné živočíšne produkty. Zakázané je teda mlieko, syry, med, či vajcia, jednoducho všetko, pri čom museli asistovať zvieratá. Niektorí ľudia, takémuto štýlu prepadnú na toľko, že takto začnú kŕmiť aj svoje ratolesti. Aj keď ste na sto percent presvedčený, že takáto životný štýl je správny, v prípade detí to nemusí byť ten najlepší nápad.
Čo na to odborníci ?
Na vegánstvo v spojení s deťmi sa líšia názory odborníkov a samozrejme i rodičov. Niektorí sú presvedčení, že živočíšnu potravu k životu nepotrebujeme, iní zas toto tvrdenie razantne odmietajú. Najväčším problémom takéhoto stravovania je najmä fakt, že telo nedostáva niektoré dôležité vitamíny a minerály. V dospelosti sa dajú nahradiť, ale iba do istej miery. V období vývinu, však môže ich absencia, alebo príjem v zníženej miere spôsobiť vážne komplikácie.
Väčšina odborníkov sa v súčasnosti zhoduje na jednom. Bez mäsa, to u detí ide, no bez mlieka, vajec, syrov, jogurtov, či ďalších živočíšnych potravinách, ťažko. Ľudia, ktorí sa rozhodnú konzumovať čisto rastlinnú potravu, zápasia hlavne s látkami, ako je vitamín B12, déčko, jód a železo. Ďalšou látkou, ktorá v takejto strave absentuje sú bielkoviny, ktoré sú pre deti nesmierne dôležité. Ako bolo spomenuté vyššie, všetko sa dá nahradiť aj rastlinnou potravou. S týmto ale niekedy majú problém aj dospelí. Predstavte si, že vám dieťa napríklad odmietne jesť špenát, alebo fazuľu, či takú sóju. Ak teda chcete, aby vaša ratolesť pokračovala vo vašich stopách, začnite zvoľna, teda vegetariánstvom. Na vegánstvo prejdite až vo vyššom veku a hlavne nechajte rozhodnúť aj vaše deti.