Súčasná situácia urobila z výnimky v podobe home office v niektorých profesiách štandard. A zastihla tak rad ľudí nepripravených. Nároky na technické zázemie v našich domovoch sa prudko zvýšili. Riešite, či si zaobstarať notebook alebo stolný počítač? Odpovedzte si na nasledujúce otázky.
Čo budete na počítači robiť
Plánujete si aspoň občas zahrať hry alebo svoje zariadenie požičať deťom? Voľte jednoznačne stolný počítač.
Notebooky vždy ponúknu o niečo slabší výkon ako stolné PC. Hoci je možné si už zaobstarať aj notebooky označované ako herné, na stolný počítač aj tak nemajú. A nevyhnutne budú aj znateľne drahšie.
Výkonné zariadenie navyše ocenia nielen hráči hier, ale aj tí, ktorí napríklad upravujú video alebo kancelársky počítač potrebujú k iným náročnejším aplikáciám.
Koľko miesta máte a kde s notebookom budete pracovať
Ak ste s Home Office doteraz nepočítali a potrebujete sa zmestiť na kuchynský stôl vedľa detí a ich pracovných zošitov, bude pre vás riešenie kancelársky notebook, ktorý potrebuje jediný kábel a zaberá len minimum miesta.
Prenosný počítač oceníte aj vtedy, keď sa po byte presúvate podľa toho, kam sa zrovna vrhá zvedavé batoľa, prípadne pracujete v spálni, kuchyni i obývačke podľa toho, kde máte šancu nájsť viac pokoja.
Notebook voľte aj za predpokladu, že so svojím zariadením plánujete cestovať. Či už sa budete vracať naspäť do kancelárie alebo sa rozhodnete riešiť home office, akonáhle to bude možné, napríklad prácou v kaviarni.
Ako dlho by vám malo zariadenie vydržať
Notebooky charakterizuje aj nižšia životnosť. Jednotlivé komponenty sú viac zaťažované a zariadenia majú sklony k tomu sa prehrievať. Obmedzený priestor totiž nedovoľuje ani integrovať účinné chladenie. Opraviteľnosť je navyše komplikovaná, veľakrát sa musí vymeniť rovno celá základná doska, čo sa neoplatí a vy si tak musíte zaobstarať nový kus.
U moderných notebookov sa priemerná životnosť počíta na cca 4 roky. Po tejto dobe býva stroj funkčný, ale po mechanickej stránke už opotrebovaný a výkonom zastaraný a používateľa obmedzuje v práci. PC vám ponúkne až 8 rokov a ak sa na ňom čokoľvek pokazí, oprava býva rentabilná.
V prípade, že kladiete dôraz na výkon, čo je nutné najmä kvôli spomínaným hrám, musíte myslieť aj na možnosť upgradeu. U notebooku možno pritom ľahko vymeniť spravidla iba disk alebo pridať RAM. Stolný PC je v tomto smere oveľa variabilnejší.
Ako veľmi dbáte na ergonómiu práce
Notebooky samy o sebe nie sú príliš ergonomické zariadenia. Ak svoju činnosť „vylepšíme“ tým, že budeme pracovať zásadne v posteli s notebookom na kolenách, je pravdepodobné, že vaše zdravie to príliš neocení.
Správna pozícia pri práci na počítači je pri stole. Monitor by ste mali mať vo výške očí a lakte majú zvierať uhol 90 °. Aj notebook možno týmto spôsobom pre prácu vhodnejšie dimenzovať, čakajú vás však ďalšie výdavky na to, aby ste si zaobstarali stojan a kúpili myš.
Pokiaľ si tak pri práci chcete dopriať maximálny komfort, rozhodne sa vám oplatí kúpa stolného počítača.
Koľko môžete a chcete zaplatiť
Ak ste sa rozhodli vzhľadom k vyššie popísaným dôvodom zaobstarať si notebook, pripravte sa na vyššiu investíciu cca 900 až 1200 eur.
Kto si nemôže dovoliť vydať príliš peňazí, má možnosť ešte zvažovať kúpu repasovaného zariadenia. Tie pochádzajú z predvádzacích akcií, ukončených lízingov alebo sa jedná o tovar, ktorý bol vrátený v zákonnej lehote. Celková úspora oproti novým modelom činí cca 60 %.
Vyplatiť sa vám tzv. repas môže aj z hľadiska životnosti. Repasujú sa modely vyšších produktových radov, ktoré sú po stránke použitých materiálov aj spracovaním veľmi kvalitné. Súčasťou repasovania je aj servis, kedy sa vymení prípadné chybné komponenty a zariadenia sa otestuje. Spotrebiteľ je ďalej chránený zárukou v dĺžke 12 mesiacov.