V spoločnosti panuje neistota v otázke nášho finančného a materiálneho zabezpečenia nielen vo vzdialenej, ale aj v blízkej budúcnosti. Na váhe týmto obavám pridáva súčasný ekonomický, politický a spoločenský status. Úmerne s tým aj pokles dolára, čo je peňažná mena, od ktorej sú závislé aj mnohé ďalšie. V stručnosti je obávaným faktorom situácia, v ktorej naše peniaze začnú strácať hodnotu a v budúcnosti nás možno dostatočne nepokryjú. Váha vášho súčasného majetku tak vie byť za desiatky rokov citeľne menšia.
Aj napriek akejsi nedôvere vo finančníctvo a v papierové peniaze sa prekvapivo vysoké percento Slovákov spolieha len na svoj peňažný majetok uložený v banke. Stále viac sa však začína vravieť aj o iných spôsoboch pokrytia materiálnej hodnoty. A sem môžeme zaradiť investičné zlato.
Práve tento ušľachtilý kov je totiž symbolom uchovávateľa hodnoty. Zlatá tehlička alebo minca dokáže predstavovať majetok s nemennou hodnotou, ktorá môže byť vo vašom fyzickom vlastníctve. K novembru 2020 je cena za troyskú uncu rýdzeho zlata 1645 eur s malými odchýlkami. Podstatným faktorom je ale v tomto prípade práve stála a relatívne nemenná hodnota. Tento svetovo cenený kov totiž na rozdiel od peňazí nepodlieha fatálnemu úpadku podľa aktuálnej situácie či na základe krízy.
- Stačí porovnať peňažný kurz a status dolára za posledných 100 rokov. Tie zmeny sú neuveriteľné a táto mena neuveriteľne rýchlo stráca na svojej pôvodnej hodnote.
V zlatých odliatkoch máte uloženú pevnú hodnotu. V prípade potreby je navyše zlato veľmi likvidné, obchoduje sa s ním všade vo svete, 24/7. Nie je teda problém ho v prípade záujmu speňažiť.
- Slovenská národná banka NBS investíciu do zliatkov nesprostredkuje. Mincova Kremnica nerazí mince v princípe investičného zlata. Ak chcete byť hrdým majiteľom investičného zlata, musíte navštíviť špecializovanú predajňu v Bratislave (Dunajská ulica 68) a objednať si zliatky švajčiarskych rafinérií alebo mince pôvodom z rakúskej mincovne.